Stowarzyszenie
Miłośników Kolei
w Katowicach
członek Polskiego Związku
Modelarzy Kolejowych


Centrum Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
w Sosnowcu,
ul. Jana Kilińskiego 31


Urząd Miasta w Sosnowcu
Wydział Kultury i Komunikacji
Społecznej, Wydział współpracy
z Organizacjami Pozarządowymi

zapraszają naWielki interaktywny pokaz makiet i modeli kolejowych
Nauka i zabawa kolejkami dla dużych i małych

Po sukcesach pierwszej i drugiej edycji tej imprezy, które miały miejsce w marcu 2016 i 2017 r.
(pełne relacje: www.festiwal2016.kmd.pl i www.festiwal2017.kmd.pl) zapraszamy na kolejne, trzecie jej wydanie,
które odbędzie się w weekend w połowie marca 2018 r.

     Festiwal „Kolej w Miniaturze” – w 2018 roku jest to trzecia edycja tej imprezy – to wielka, powszechna, niekończąca się zabawa kolejkami. Na Festiwalu Miłośnicy Kolei prezentują swe modelarskie i kolekcjonerskie dokonania, bawią się w kolej, jeżdżą pociągami i co jest najważniejsze – wciągają w tę zabawę widzów, przybyłych na Festiwal gości. W mnogości przygotowanych atrakcji goście na każdym polu zainteresowania koleją, na każdym poziomie znajomości i zaangażowania, a przede wszystkim w każdym wieku, w tym najmłodsi mogą znaleźć coś dla siebie – od układania klocków na podłodze, zajęć plastycznych, sklejania prostych modeli, zdobywania sprawności uruchomienia kolejki, ćwiczenia sterowania lokomotywami i ruchem pociągów na makiecie do kontemplacji i dyskusji nad perfekcją odtworzenia taboru, linii i infrastruktury kolejowej, naśladownictwa w miniaturze prawdziwego ruchu kolejowego, jak i samodzielnego poprowadzenia na symulatorze ogromnej, prawdziwej lokomotywy.
     Kolej była i jest najistotniejszym i najciekawszym wynalazkiem technicznym towarzyszącym egzystencji człowieka. Na przestrzeni dziejów powstawała i zmieniała się dostosowując się do jego potrzeb. Zawsze towarzyszyło jej hobby rozpamiętywania jej istnienia, kolekcjonowania jej przedmiotów, odtwarzania, modelowania w miniaturze taboru i infrastruktury kolei, czy też zabawy kolejką na wzór jej funkcjonowania.
     Festiwal „Kolej w Miniaturze” służy zaprezentowaniu wiedzy, zbiorów i osiągnięć w dziedzinie kolejowego hobby. Zapraszamy do obejrzenia i zapoznania się z aktualnym dorobkiem modelarskim i kolekcjonerskim – modeli lokomotyw i wagonów, bogactwa różnorodnych makiet kolejowych, ruchu miniaturowych pociągów – odwzorowującym technikę i rozwój prawdziwej kolei w poszczególnych okresach historycznych, dyskusji, wymiany poglądów, zabawy kolejkami, jak i czynnego udziału w prowadzeniu miniaturowych pociągów po makiecie lub prawdziwej lokomotywy w kabinie symulatora. Nieodłącznym elementem Festiwalu jest też konkurs na najefektowniejszą ekspozycję, najładniejszy segment makiety, najciekawszy skład pociągu.

Atrakcje festiwalu

 • Wielka segmentowa/modułowa makieta linii kolejowej ze stacjami i bocznicami z jeżdżącymi pociągami wyglądem odpowiadającymi poszczególnym epokom historycznym.
 • Dioramy i makiety kolejowe w różnych skalach z dużym pietyzmem odwzorowujące realną kolej.
 • Modele legendarnych lokomotyw i składów pociągów z kraju i ze świata.
 • Makiety ćwiczebne, ruchowe, gdzie samodzielnie można poprowadzić pociąg, sterować ruchem kolejowym, w tym wykonać manewry na stacji.
 • Symulator jazdy w prawdziwej kabinie lokomotywy elektrycznej EU07.
 • Zajęcia plastyczne dla dzieci, w tym układanie i zabawy kolejkami, składanie i sklejanie prostych modeli.
 • Stoiska z pamiątkami, modelami i akcesoriami do budowy makiet i dioram.

Miejsce festiwalu

Sala sportowa i pomieszczenia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, przy ul. Jana Kilińskiego 31 (po drugiej stronie torów przy stacji PKP w Sosnowcu, gdzie stoi widoczny z peronów pomnik-parowóz Ty51. Pod torami wiedzie tam przejście podziemne wprost z dworca na drugą stronę miasta.). Festiwal odbywa się w tym samym miejscu, co prowadzone w każdą pierwszą niedzielę miesiąca Giełdy kolejkowe.
 


Bilboard + Telebim z reklamą Festiwalu na sosnowieckiej "patelni"


Termin Festiwalu

 • Sobota, 17 marca 2018, godz. 10:00 – 20:00
 • Niedziela, 18 marca 2018, godz. 10:00 – 18:00
      z przerwą ruchową od 13:30 do 14:30
  Wystawa jest czynna cały czas. Podczas przerwy ruchowej nie jeżdżą pociągi, symulator jest wyłączony.


Bilety wstępu

Wstęp na imprezę  5.  Dzieci do lat 12 - wstęp darmowy.
Na pokrycię części kosztów zorganizowania imprezy będziemy zbierać przy wejściu w formie datków po 5 zł od osoby. Dzieci do lat 12 mają wstęp darmowy. Jako bilet będzie wręczany gustowny znaczek-nalepka z wizerunkiem jednej z ważniejszych atrakcji imprezy. Nalepek jest 10 rodzajów, wszystkie są ponumerowane, stąd warte są kolekcjonowania stanowiąc ciekawą i ładną pamiątkę z imprezy.Organizator


Kontakt

Stowarzyszenie Miłośników Kolei
40-525 Katowice, ul. Kościuszki 182

Andrzej Wilk   601 433 075
Krzysztof Kubicki   605 581 994
Kazimierz Łata   601 475 338
Leszek Wala   603 453 399
Tomasz Ziębacz   601 382 828


www.festiwal.kmd.pl

 
  Gość specjalny festiwalu

PIKO zaprezentuje zwiedzającym rozwój i nowoczesną, spełniającą oczekiwania miłośników teraźniejszość naszego pięknego hobby, jakim jest pasja do kolei i zabawa kolejkami, w czym PIKO nieustannie towarzysząc nam w tym od zarania powojennej Polski jest w ogóle postrzegane jako synonim kolejek w Polsce.Partner szczególny festiwalu


To z jego inspiracji, dla pasażerów, miłośników rodzimego transportu kolejowego realizowanego przez Koleje Śląskie festiwal ten jest organizowany.Partnerzy medialni


 

     


Po reklamie Festiwalu emitowanej "na żywo" w Radio Katowice


BanerBaner w wersji .pdf - pobierz


Plakat A4Plakat A4 w wersji .pdf - pobierz


Plakat B3Plakat B3 w wersji .pdf - pobierz


Zaproszenie

  

Zaproszenie w wersji .pdf - pobierz